78-153805-sand-mountain-randa-shaath-book-photography-3

رندا شعث (1965، فیلادلفیا) از پدری فلسطینی و مادری مصری به دنیا آمد. از 1969 تا 1977 در بیروت زندگی کرد و هم اکنون ساکن قاهره است. در 1994 به عنوان عکاس برای Agence France-Presse در مصر و غزه کار کرد و از 1993 تا کنون با هفته¬نامه الاهرام،کار میکند.

4

او عکس های خود را در قاهره، اسوان و بیروت به نمایش گذاشته و هم اکنون به واسطه ی کتابش، یکی از شرکت کنندگان در پروژه «بازنمایی های معاصر عرب، در قاهره» است. با اینکه او را به عنوان عکاس خبری میشناسند، اما شعث بیشتر به مستندنگاری زندگی روزمره‌ی مردم، به ویژه زنان عرب علاقه مند است.

عکس هایی که می بینیم، از مجموعه‌ی «زیر یک آسمان: پشت بام های قاهره» هستند که رندا شعث در طول سالیان عکاسی کرده است. شعث در این مجموعه به تغییر کارکرد و چرخش ماهیت عمومی به خصوصی و برعکس در بام های قاهره، در گذر زمان اشاره میکند

3

در قاهره‌ی سنتی، پشت بام محلی برای آرامش بود. خانواده ها گیاهانی پرورش می دادند، کبوترها را نگه می داشتند یا به ستاره ها می نگریستند. پس از سال 1920 بام کارکرد جدیدی به خود گرفت. با ورود مجتمع های مرتفع و آپارتمانی،بام ها به محل زندگی نظافتچی ها و دربانان تبدیل شدند.

5

در دهه 1960، پس از سقوط سلطنت و ملی شدن بسیاری از املاک خصوصی، موجی از مهاجران به شهر آمدند. آنها به امید زندگی ای بهتر، از خانواده های خود جدا شده و به دیگرانی پیوستند که قبلاً در پشت بام های قاهره زندگی می کردند و این منجر به افزایش شمار کلبه های روی سقف ها شد.

2

از این مجموعه، کتاب عکسی با عنوان «رندا شعث: زیر یک آسمان: پشت بام های قاهره» که شامل سه مجموعه عکس است که نسخه عربی-انگلیسی آن برای نخستین بار در سال 2003 منتشر شد.

7

کاترین دیوید (Catherine David) ناشر و ادیتور نسخه عربی-انگلیسی، کتاب را اینچنین معرفی میکند:

در سه مجموعه عکس سیاه و سفید، شعث با مردمی که در قاهره، پایتخت مصر زندگی می کنند، ملاقات و از آنها عکاسی کرده است.

11

«زیر یک آسمان: پشت بام های قاهره»، زندگی افرادی را که در پشت بام آپارتمان های شهر ساکن هستند، مستندمی کند. «پروفایل ها»، شهروندان محلی، را به تصویر می کشد.«قلب نیل» نیز، زندگی کشاورزان و ماهیگیران ساکن جزیره القرصای را ثبت کرده است.