frank_thumb

فرانک در سال 1924 در سوییس به دنیا آمد و در 23 سالگی به‌عنوان پناهنده‌ی هنری به نیویورک مهاجرت کرد. او در آمریکا مدت کوتاهی را به‌عنوان عکاس مد در مجلّه‌ی هارپرز بازار مشغول به کار شد و سپس پروژه‌ی گسترده‌ی مستندش را آغاز کرد.

ONE TIME USE


Robert Frank, Trolley - New Orleans, 1955

(Robert Frank from The Americans, courtesy Pace/MacGill)

رابرت فرانک، از تأثیرگذارترین عکاسان قرن بیستم است. نگاه خاص او  در کتاب «آمریکایی‌ها»، نقطه‌ی عطفی در عکاسی مستند به حساب می‌آید. او با رویکرد متفاوتش پیشگام تغییرات بنیادین در مسیر این ژانر از عکاسی شد که تاثیر آن را در آثار افرادی چون دایان آربس، گری وینوگرند و لی فریلندر می‌توان مشاهده کرد.

20150113-lens-frank-slide-HLOI-superJumbo

عکس‌های او در قالب نظاره‌گری مخفی، همیشه پیامی روشن و مشخص نداشتند، با کلیشه‌های اجتماعی جور نبودند و بر توالی تصویری و عرضه به‌شکل مجموعه تکیه داشتند (علاقه‌ای که بعدها او را به فیلم‌سازی سوق داد).

5175743

فرانک از نشانه‌های «زندگی خوب» طبقه‌ی متوسط و موضوعات جالب‌توجه برای روزنامه‌ها دوری کرد و در عوض بر گروه‌های به‌ حاشیه‌ رفته‌ای متمرکز شد که رسانه‌ها نادیده‌شان می‌گرفتند: آفریقایی‌آمریکایی‌ها، کهنسالان و نوجوانان.

iELBCfSA7Q083FS8BGZ_9Q_custom-Custom_Size___download+(2)

او مخالفتش با سنت عکاسی حرفه‌ای خبری و مستند در زمان خود را این گونه بیان میکند:

عکاسی یعنی تنها سفر کردن. این تنها مسیر پیش‌روی عکاسان خلاق است.کمتر هستند عکاسانی که بتوانند این حقیقت را بپذیرند. شاید به همین دلیل است که تعداد عکاسان واقعاً بزرگ تا این حد کم است. در سال‌های اخیر بسیاری از مردم عکاسی خبری را مرجع تعیین‌کننده‌ی عکاسی خوب می‌بینند. اما به نظر من عکاسی خبری یعنی ذائقه‌ی دیکته‌شده‌ی نشریات.

robert_frank_white_tower-_new_york-_1948_c_robert_frank-_fotostiftung_schweiz.1200x0

او بعدها کارهای عکاسانی مثل کارتیه‌برسون را رد کرد چرا که عقیده داشت چنین عکس‌هایی در عکاسی مستند و خبری جنبه‌های غلط‌انداز و غیرواقعی جهان را نشان می‌دهند.